ماشین لباسشویی

ما اختراع ماشین لباسشویی را مدیون یعقوب کریستین شفر در سال 1767 میلادی هستیم. 30 سال بعد، یک آمریکایی به نام ناتانیل بریگز اولین طرح ماشین لباسشویی را ارائه کرده و اختراع نمود. شیوه کار این دستگاه بدین شرح بود، ابتدا آب داغ وارد یک مخزن شده سپس با چرخاندن اهرمی لباس ها شسته می‌شوند، پس از آن آبکشی لباس‌ها با عبور از بین دو غلطک صورت گرفته و آب درون مخزن از شیر تعبیه شده در زیر آن تخلیه می‌شود.

ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک الکتریکی امروزه 210 سال بعد یعنی در سال 2007 به صورت عمده به بازار عرضه شدند به گونه‌ای در اکثر ‌خانه‌ها می‌توانستیم آنان را بیابیم.

در سال 1907 ، اولین ماشین های لباسشویی درامی ظاهر شد. با توجه به اینکه آنها هنوز با دست كار می كردند اما مخزن فولادی آنان اجازه گرم کردن آب را با استفاده از مشعل ذغال سنگ در اختیارمان قرار می‌داد.

در سال 1920 ، اولین ماشینهای برقی به دنیا آمدند، در این نوع از ماشین‌ها تنها مکانیسم چرخش الکتریکی بود و سایر کنترل‌های امروزی به صورت دستی صورت می‌گرفت.

در سال 1930 بود که ماشین آلات به سمت اتوماتیک شدن حرکت کردن. به مرور سوئیچ های فشار، ترموستات‌ها و تایمرها در مدل های جدید لباسشویی‌ها تعبیه شدند. از دهه 1980 به بعد، پیشرفت در زمینه الکترونیک به حدی رسید که لباسشویی‌ها خود قادر به انجام عملکردهای مختلف برای شستشوی لباس‌های مختلف را پیدا کردند، آنان سازگاری کاملی با محیط زیست یافتند و به سرعت در میان خانه‌ها رواج یافته و جایگاه خود را پیدا کردند.

نمونه هایی از قدرت ماشین لباسشویی امروزی :

  • تنظیم پارامترها
  • سنسورهای مخزن قدرت اندازه‌گیری سطح آب ، میزان دمای آب، میزان سرعت چرخش و ... را در اختیارمان قرار دادند.
  • سنجش وزن
  • عملکرد های مختلف شستشو متناسب با رنگ و جنس لباس‌ها
  • صرفه جویی در مصرف انرژی و آب

به مرور که لباسشویی‌ها به ابزارهای ثابت آشپزخانه اضافه شدند، مسئله صرفه جویی در مصرف آب و انرژی الکتریکی نیز در آنان مطرح شد. بر همین اساس در سال 1990، یک مخترع بریتانیایی به نام جیمز دیسون، یک ماشین لباسشویی با دو محفظه شستشو طراحی کرده و به مرحله تولید رساند، این نوع لباسشویی با مصرف آب و انرژی الکتریکی کمتر لباس‌ها را تمیز می‌کرد.

امروزه ماشین های لباسشویی به اینترنت متصل شده و امکان کنترل برنامه‌های آنان از راه دور نظیر تنظیم شستشو لباس‌ها در زمانی خاص یا توقف فرایند شستشو از راه دور را در اختیارمان قرار داده‌اند. به سبب بهره‌گیری از تکنولوژی یون‌های مثبت و منفی برخی از لباسشویی‌های کنونی برای شستشو دیگر نیازی به مواد شوینده ندارند. در مدل‌های جدید لباسشویی ساخت آمریکا معروف به سپید کوین (کدبانوی سریع) صفحه لمسی و بسیاری از قابلیت‌های کنترل از راه دور در اختیار بانوان قرار گرفته است.

از اینکه نظرات خویش را با ما و دیگران به اشتراک می گذارید سپاسگزاریم.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

مشترک خبرنامه ما شوید

به روز ترین پیشنهادات و تخفیهای ما به را از طریق ایمیل دریافت کنید